Коя ще бъде кралицата на WTA 2024?
WTA Финали в Риад, Саудитска Арабия – очаквания и прогнози
Неусетно дойде краят на сезона при дамите, като остава да видим ,,Черешката на тортата’’ – Мастърса на осемте най-добри за сезона. За първи път той ще се проведе в столицата на Саудитска Арабия – Риад.
Макар да имаше много разнопосочни мнения за локацията предвид отношението към жените в Арабския свят, все пак турнирът вече е факт. Традиционно най-добрите осем състезателки през годината ще вземат участие, като са разделени в 2 групи и първите две от всяка група продължават за елиминационната фаза на полуфинал. 5 от осемте участнички взеха участие на Мастърса и през 2023 г. Това са Сабаленка, Швьонтек, Рибакина, Гауф и Пегула. Барбора Крейчикова успя да направи една стъпка напред, след като през 2023 г. бе резерва, но не получи шанс да играе. Кинуен Джън и Жасмин Паолини са дебютантките, но предвид чудесната форма на двете напоследък, въобще не са за отписване. А ето и какво отреди жребият:
Лилава група (Purple Group)
Тази година Арина Сабаленка пристига вече като Световна №1.
Тази есен тя успя да измести от върха вечната си съперничка Ига Швьонтек. Останалите участнички тук са №4 Жасмин Паолини, №5 Елена Рибакина и №7 Кинуен Джън. Белоруската тенисистка завоюва и двата турнира от Големия шлем, играни на твърда настилка – Australian Open и US Open. Освен това триумфира и на турнирите от серия 1000 в Синсинати и Ухан – последната надпревара, в която взе участие. Като цяло Сабаленка доминираше турнирите на хард. Тя е с положителен баланс срещу Рибакина и Джън, както и 2-2 срещу Жасмин Паолини.
Какво можем да кажем за дребничката италианка?
През този сезон кариерата ѝ изживява истински ренесанс. До преди 2024 г. тя не бе успявала да прескочи втори кръг в турнирите от Големия шлем, а този сезон сътвори чудеса от храброст и игра два поредни финала – на Ролан Гарос и Уимбълдън. Спечели и една титла от серии 1000 – в Дубай, където условията са близки до тези в Риад, което може да ѝ помогне за добро представяне и тук. Тази година на два случая италианката срещна Рибакина, като си размениха по една трисетова победа. Преди няколко дни срещна и Джън, от която загуби в 3 сета. Тя не спира да изумява с борбения си дух и е опасна за всяка съперничка.
Сезонът за Елена Рибакина е доста странен.
Тя успя да натрупа актива си изцяло през първата половина на годината, като спечели цели 3 турнира – в Бризбейн, Абу Даби и Щутгарт. Стигна и два финала – в Доха и Маями. След Уимбълдън обаче е изиграла едва 2 официални мача. Имаше здравословни проблеми, както и проблеми с бившия ѝ треньор. Има една голяма въпросителна около формата ѝ и в момента всяка една победа, която запише, би била истински бонус.
Последната участничка в Лилавата група е Кинуен Джън.
Макар да е с най-нисък ранкинг сред останалите, тя е може би в най-добра форма от всички. Игра два финала подред в Азия – в Ухан загуби от Сабаленка, а миналата седмица вдигна титлата в Токио, която беше и трета за нея през сезона. Китайката притежава един от най-мощните сервиси в тура, наред с този на Сабаленка и Рибакина и определено е много труден за побеждаване опонент.
Прогноза за полуфиналистки:
1-во място – Арина Сабаленка; 2-ро място – Кинуен Джън
Оранжева група (Orange Group)
В Оранжевата група попаднаха №2 Ига Швьонтек, №3 Коко Гауф, №6 Джесика Пегула и №8 Барбора Крейчикова. Полякинята е 19-7 сумарно срещу останалите в групата, като най-сериозното ѝ предимство е срещу Коко Гауф (11-1). Ига спечели титлата в Канкун миналата година и сега ще се опита да повтори постижението си. Интересното при нея е, че тя си взе по-дълга почивка и не е играла от US Open насам. Уволни треньора си Томаш Викторовски и именно в Риад ще търси положителна промяна заедно с Вим Фисет. Понякога новите колаборации отнемат време и ще проследим с интерес какви подобрения ще внесе в играта си Швьонтек на твърда настилка.
Миналата година Коко Гауф стигна до полуфиналите в Канкун. Тогава обаче тя се намираше във формата на живота си след силното лято, ознаменувано с трофея от Ню Йорк. Американката имаше трудни няколко месеца това лято, в което загуби много точки от актива си миналата година. Спадът в представянето ѝ и при нея доведе до освобождаването на треньора Брад Гилбърт. Изненадващо след това тя завоюява трофея на силния турнир от серии 1000 в Пекин, побеждавайки Осака, Бадоса и Мухова, след което в Ухан загуби един много оспорван мач от Сабаленка. Изглежда, че можем да очакваме силни игри от Коко и тук.
Джесика Пегула за втора поредна година се класира сред най-добрите 8 за сезона. Кариерата ѝ се развива много методично и в правилната посока. Макар в по-зряла възраст от останалите претендентки, тя има опита на своя страна. През тази година спечели 2 титли – в Берлин и Торонто и стигна до първия си финал на турнир от Големия шлем именно пред родна публика – в САЩ. Там беше напълно равностойна на шампионката Сабаленка. Азиатското турне обаче не се разви по желания начин за Пегула. Тя ще се надява да намери отново играта си, която я доведе до финал в Канкун миналата година.
Последната тенисистка, влязла по ранкинг, е Барбора Крейчикова. Това е и второ участие за нея във финалите след 2021 г. в Гуадалахара. Тогава загуби всичките си срещи в груповата фаза. Нашето скромно мнение е, че и през този сезон я грози същата съдба. Титлата ѝ от Уимбълдън дойде като гръм от ясно небе, след като допреди това чехкинята имаше отрицателен баланс победи-загуби през сезона и не бе достигала и полуфинал на турнир. Тези 2 седмици в Лондон обаче преобърнаха всичко за нея. Интересното е, че Крейчикова е от неудобните съпернички за всички останали в групата и може да не се съобрази с предварителните ни очаквания.
Прогноза за полуфиналистки:
1-во място – Ига Швьонтек; 2-ро място – Коко Гауф
През последните няколко години се наблюдава интересна тенденция турнира да се печели от тенисистката, която е била в победна серия и най-добра форма непосредствено преди началото му, без тя да е била спечелила турнир от Големия шлем. Такива бяха случаите с Радванска през 2015 г., Сибулкова през 2016 г., Вознячки (2017 г.), Свитолина (2018 г.) и Гарсия (2022 г.). Ще има интрига и за първата позиция в ранглистата между Сабаленка и Швьонтек. Арина все още няма титла от този турнир във витрината си и изглежда шансовете ѝ през 2024 г. са много добри да попълни тази липса.
½ ФИНАЛИ: Сабаленка (1) – Гауф (3) и Швьонтек (2) – Джън (7)
ФИНАЛ: Сабаленка – Джън